Aktualności

Pierwsze potyczki w bule

Projekt dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Stowarzyszenia Gołdapski Fundusz Lokalny i Gminy Kowale Oleckie realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie Gołdapski Fundusz Lokalny.


W niedzielę, 11.08.2019 roku w ramach realizacji projektu „Stare oraz nowe gry planszowe i terenowe” w Chełchach odbyło się pierwsze spotkanie z instruktorem gry w bule. Dowiedziałyśmy się, że gra polega na rzucaniu z wyznaczonego miejsca metalowymi kulami o średnicy od 70 do 80 mm i ciężarze 650–800 g w kierunku małej drewnianej kulki o średnicy od 25 do 35 mm, stanowiącej cel.

Każda partia składa się z kilku rozgrywek. Rozgrywka zaczyna się od wyrzucenia świnki, a kończy wyrzuceniem przez graczy ostatniej kuli. Rozpoczynający zespół wybiera się przez rzut monetą. Jeden z zawodników rysuje na ziemi okrąg o średnicy ok. 50 cm, z którego zawodnicy będą rzucać kulami, a następnie wyrzuca świnkę i pierwszą bulę. Obie stopy rzucającego zawodnika muszą znajdować się w okręgu do czasu aż rzucana kula zatrzyma się. W danej rozgrywce każdy gracz stara się umieścić swoją bulę jak najbliżej świnki lub wybić punktujące (stojące najbliżej świnki) bule przeciwnika. Rzuca zawsze zawodnik drużyny, której kula aktualnie nie punktuje (nie znajduje się najbliżej świnki). Po wyrzuceniu wszystkich kul gracze podliczają punkty: zdobywa je tylko zwycięzca rozgrywki (którego kula stoi najbliżej świnki), który otrzymuje punkt za każdą bulę umieszczoną bliżej świnki niż najbliższa śwince kula przeciwnika (najniższy możliwy wynik rozgrywki to 1 punkt, najwyższy w przypadku gry drużynowej – 6 punktów, przy singlach – 3 punkty. Zwycięzca  rysuje nowy okrąg w miejscu, gdzie leżała świnka, po czym rozpoczyna następną rozgrywkę. Partię wygrywa osoba bądź zespół, który osiągnie jako pierwszy 13 punktów.

Jak na pierwszy dzień, poszło wszystkim całkiem dobrze. Zabawa ta przeznaczona jest dla wszystkich osób, nieważne czy to młodsza osoba, czy starsza, pełnosprawna czy niepełnosprawna. To również nie tylko rozgrywki, ale też i dobra zabawa mająca na celu integrację.