Folklor

W Kowalach Oleckich pieśni wielkopostne rozbrzmiewają już od ponad dekady

W niedzielę, 15 marca 2015 roku w Kowalach Oleckich już po raz jedenasty odbył się Koncert Pieśni Wielkopostnych, w którym udział wzięły zespoły, kapele oraz śpiewacy ludowi z terenu województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Przedsięwzięciu od ponad dekady przyświecają takie cele, jak: popularyzacja wokalno-instrumentalnej twórczości ludowej, mającej ewidentnie charakter niszowy, a także przybliżenie publiczności najstarszych pieśni wielkopostnych, głęboko zakorzenionych w tradycji chrześcijańskiej.

W tegorocznej odsłonie koncertu udział wzięło jedenaście zespołów oraz solista Józef Sinderewicz. Artyści, którzy wystąpili podczas koncertu, w swoim dorobku twórczym mogą poszczycić się występami na najważniejszych festiwalach i przeglądach kultury ludowej. Uroczystość rozpoczęły występy miejscowych grup folklorystycznych Prząśniczek oraz Jarki, a także śpiewaka ludowego Józefa Sinderewicza z Monet.  Następnie swój repertuar zaprezentowały zespoły: Znaroku oraz Przeroślaki z Przerośli, Rospuda z Filipowa, Zajączkowiaki oraz Bakałarz z Bakałarzewa, Rominczanie z Dubeninek, Orzyszanki z Orzysza, Barwy Jesieni z Budr, a także Familia ze Świętajna.

– W Koncertach Pieśni Wielkopostnych udział biorę od samego początku – mówi Józef Sinderewicz z Monet. – Ważne jest to, by spuścizna naszych ojców przetrwała kolejne dziesięciolecia. Jedni uznają ją za mało atrakcyjną, będą ją krytykowali i nią wzgardzali, inni zaś będą się do niej odnosili z należnym szacunkiem. Głęboko wierzę w to, że tradycje naszych ojców będą kontynuowane.

Wszyscy wykonawcy zadbali o to, by jak najwierniej odtworzyć archaiczną melodię i słowa najstarszych i rzadko już wykonywanych pieśni wielkopostnych. Za tę szczególną troskę w pielęgnowaniu dziedzictwa kulturowego wykonawcom podziękował dyrektor Gminnego Centrum Kultury Karol Czerwiński.